Park Św. Kingi

fot. Marek GrochalPark Św. Kingi w Wieliczce

Park Św. Kingi znajduje się w bliskim sąsiedztwie Kopalni Soli w Wieliczce. Został on założony w 1867 roku jako park angielski (krajobrazowy, z myślą o kuracjuszach, którzy mieli w nim wypoczywać po zabiegach.  Od strony ulicy Daniłowicza w parku znajduje się obecnie Szyb Daniłowicza – główne miejsce skupiające w swojej okolicy przede wszystkim turystów. Obok zaplecze turystyczne w postaci restauracji i parkingów.
W parku znajduje się również boisko sportowe klubu KS Górnik.

Za szybem ulokowano czterogwiazdkowy Hotel Grand Sal  oraz altanę, zrewitalizowano zieleń parkową, posadzono nowe krzewy i uporządkowano teren. Stworzono alejki spacerowe oraz odnowiono nawierzchnię drogi prowadzącej wgłąb parku, aż do Szybu Kingi. Hotel wzniesiono na miejscu starego budynku łazienek salinarnych, w których odbywały sięfot. Marek Grochal rozmaite zabiegi solankowe. Budynek ten zaprojektował Władysław Ekielski w 1912 roku.

 

 

fot. Marek GrochalNa terenie parku swoją siedzibę mają również Państwowa Komenda Straży Pożarnej w Wieliczce, biura spółek Kopalni oraz Młyn Solny, w którym mieści się m.in. poradnia rehabilitacyjna oraz pokoje gościnne dla kuracjuszy, a także budynki mieszkalne, w których mieszkają rodziny pracowników Kopalni Soli.

Uroku parkowi dodaje również staw z wyspą obsadzoną drzewami, na którym często można spotkać pływające kaczki.fot. Marek Grochal